Komputer w Twojej firmie: 4 porady dla kupujących

Racjonalny zakup komputera dla firmy nie wiąże się jedynie z porównaniem cen i wyborem tej najkorzystniejszej. Wyposażając firmę w sprzęt komputerowy, należy zwrócić uwagę przynajmniej na 4 istotne czynniki, które mogą odegrać większą rolę niż cena, zwłaszcza podczas eksploatacji sprzętu. Są to: zasady serwisowania i zakres usług gwarancyjnych, dostępność ekspertów, wsparcie techniczne i merytoryczne sklepu oraz warunki zakupu. 

Urządzenia 2w1 zdobywają rynek 

W swoim najnowszym raporcie firma badawcza International Data Corporation (IDC) zauważyła, że na rynku sprzętu komputerowego coraz większą popularność zyskują urządzenia 2w1. Sprzedaż tabletów z odłączaną klawiaturą w ostatnim kwartale 2015 roku zwiększyła się o 100 proc., w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

„W ciągu najbliższych lat sektor biznesowy stanie przed koniecznością wymiany sprzętu komputerowego na nowy. Z badań rynku wynika, że wybór przedsiębiorców padnie na urządzenia 2w1, które zapewniają bardziej mobilną pracę. Szacuje się, że do 2018 roku średnio co trzecie przedsiębiorstwo wygospodaruje budżet na zakup sprzętów tego typu. Jednym z kluczowych urządzeń, które w kolejnych latach mają wedle ekspertów zdominować ten rynek, będzie Microsoft Surface Pro 4, czyli urządzenie do pracy mobilnej”– tłumaczy Sebastian Pawłowski, szef działu Windows w polskim oddziale Microsoft.

„Zmiany na rynku urządzeń 2w1 determinuje w dużym stopniu system operacyjny Windows 10, który pełnię swoich możliwości odsłania właśnie w komputerach z odłączaną klawiaturą i ekranem dotykowym. Udziały Windows 10 w rynku systemów operacyjnych stale rosną. Obecnie na całym świecie działa już ponad 200 mln komputerów pod kontrolą tego systemu” – dodaje Sebastian Pawłowski.

Wybierając komputer dla firmy należy zacząć od podstawowej kwestii:

  •  Gdzie kupować?

Kupując sprzęt dla firmy można oczywiście skorzystać z najprostszej opcji, jaką jest oferta sieci handlowych. To wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla konsumentów. Jednak przy wyborze komputerów dla firmy, warto wykorzystać wiedzę i doświadczenie ekspertów, specjalizujących się wyłącznie w rozwiązaniach komputerowych.

Eksperci doradzą nam, jaki komputer będzie najlepszym rozwiązaniem dla naszego biznesu, wspólnie z nami przeprowadzą również analizę potrzeb firmy i oczekiwań potencjalnych użytkowników. Dzięki temu możemy mieć pewność, że zakupiony komputer będzie posiadał odpowiednie parametry i spełniał nasze oczekiwania, przy jednoczesnym wyważeniu stosunku jakości i ceny.

Ponadto kupując komputer w sklepach specjalizujących się w sprzedaży sprzętu dla firm, możliwe jest spersonalizowanie konfiguracji urządzenia, np. wybór większego dysku, mocniejszego procesora, pamięci RAM czy możliwości lepszego szyfrowania. Należy również podkreślić, że zakres oferty sieci handlowych w przypadku konfiguracji sprzętu komputerowego oraz dostępność określonych modeli bywają mocno ograniczone.

Tymczasem w przypadku zakupu komputera dla firmy kluczową rolę odgrywa właśnie dostęp do szerokiej gamy sprzętów i konfiguracji, możliwość ich porównania oraz przetestowania na miejscu konkretnego modelu przez nabywcę. Krótko rzecz ujmując: jeśli zależy nam na zakupie sprzętu szytego na miarę potrzeb naszej firmy, to warto skorzystać z oferty wyspecjalizowanych sklepów.

  • Zasady serwisowania sprzętu i usługi gwarancyjne

Wbrew pozorom termin „gwarancja” nie zawsze oznacza to samo. Z reguły producenci sprzętu oferują dwuletnią gwarancję na swój produkt. O ile dla użytkownika domowego tradycyjne warunki gwarancji mogą być wystarczające, o tyle w przypadku firmy już niekoniecznie. O wiele bardziej wymagające środowisko pracy, intensywne użytkowanie oraz duża mobilność pracowników wymagają większych środków bezpieczeństwa, jakimi zostanie objęty zakupiony sprzęt.

Dlatego wyspecjalizowane sklepy oferują ponadstandardową ochronę gwarancyjną sprzętu komputerowego, a także dodatkowe ubezpieczenia, z których nabywca (firma) może skorzystać. Ponadstandardowa ochrona sprzętu komputerowego może dotyczyć mechanicznych uszkodzeń komputera czy kradzieży z włamaniem do firmy, choć nie tylko tych kwestii. Niektóre sklepy proponują również klientom dodatkowe zabezpieczenia, których nie przewidują nawet producenci sprzętu, np. zapewniają, że jeśli na matrycy naszego nowego komputera pojawi się jakiś martwy czy świecący piksel (tzw. gwarancja zero bad pixel).

Jednak w przypadku zakupu komputerów dla firmy najistotniejszą informacją dla nabywców jest fakt, że mogą skorzystać z wcześniej ustalonej ze sklepem tzw. „puli gwarancyjnej”. Oznacza ona, że przy zakupie większej ilości sprzętu komputerowego sprzedający zapewnia firmie możliwość wielokrotnej naprawy urządzeń, która nie będzie wiązała się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Przykładowo: jeśli do codziennych zadań biznesowych wybraliśmy Surface Pro 4, a ten po kilku dniach uległ uszkodzeniu, ponieważ przypadkowo strąciliśmy go z biurka, to możliwa jest wymiana uszkodzonej lub zbitej matrycy w sprzęcie. Nawet kilkukrotna. Ubezpieczyciel pokrywa wówczas koszty naprawy sprzętu w przypadku usterek nieobjętych gwarancją producenta, czyli powstałych np. wskutek przypadkowego uszkodzenia. W razie tzw. szkody całkowitej, ubezpieczyciel pokrywa koszty wymiany komputera na nowy model.

Dodatkowo, w przypadku utraty sprzętu wskutek wspomnianej kradzieży z włamaniem, ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie w wysokości ceny zakupu nowego sprzętu. Te wszystkie benefity mogą okazać się kluczowe, zwłaszcza w przypadku zakupu bardziej prestiżowych komputerów dla firmy. Kupując sprzęt z górnej półki cenowej dla nabywcy istotne jest to, jaki zakres usług gwarancyjnych i dodatkowych ubezpieczeń zapewni sprzedawca. A ten katalog z reguły bywa obszerniejszy w przypadku mniejszych, lokalnych sprzedawców z wyspecjalizowaną ofertą dla IT, niż w ofercie sieci handlowych. Poza tym każdy przypadek rozpatrywany jest tu z większą wyrozumiałością oraz przychylnością, więc klient może liczyć na bardziej preferencyjne traktowanie.

  • Dostępność ekspertów 

Coraz więcej firm decyduje się na zakup urządzeń 2w1, dostosowanych do zmieniających się warunków pracy i wyznaczających rynkowe trendy. Przedsiębiorcy poszukują sprzętów mobilnych, które są w stanie zarówno obsłużyć zaawansowane programy i aplikacje firmowe oraz być wyznacznikiem biznesowego stylu. Rynkowe nowości dla wielu przedsiębiorstw okazują się jednak nie lada wyzwaniem, wskutek czego firmy nie zawsze są w stanie w pełni wykorzystać potencjał nowych urządzeń.

Dlatego kluczowa jest dostępność oraz wsparcie merytoryczne i techniczne ekspertów, pełniących rolę biznesowych concierge firmy. Znają oni taki sprzęt od podszewki i potrafią błyskawicznie rozwiązać nasze kłopoty związane z użytkowaniem komputera. Przykładowo: kupując urządzenia z linii Surface, wyprodukowane przez Microsoft, uzyskujemy dostęp do konsultantów Microsoft z obszarów software oraz hardware. Korzystając z ich wiedzy możemy wykorzystać w pełni możliwości oferowane przez nasz sprzęt, a także odpowiednio skonfigurować system operacyjny, tak aby jak najwygodniej pracowało się na nim w firmie.

  • Warunki zakupu 

Przy zakupie większej ilości sprzętu komputerowego niebagatelne znaczenie mają szerokie możliwości sfinansowania zakupu przez firmę. Wygodnym i popularnym rozwiązaniem, oferowanym przez wyspecjalizowane sklepy zajmujące się sprzedażą sprzętu komputerowego, jest tzw. kredyt kupiecki. W praktyce oznacza on możliwość odroczenia płatności o kilka tygodni, a nawet i miesięcy, w zależności od potrzeb zamawiającego (firmy).

Kredyt kupiecki jest popularną alternatywą dla kredytów udzielanych przez instytucje kredytowe. Przede wszystkim eliminuje skomplikowaną ścieżkę bankową i umożliwia kredytowanie wymiany handlowej między kontrahentami. Poza tym, jest on najczęściej oferowany bezpłatnie. Firmy nie ponoszą zatem żadnych kosztów odsetkowych. Jest to szczególnie korzystne dla początkujących przedsiębiorców czy startupów, którzy nie mają jeszcze zdolności kredytowej, a potrzebują komputerów z konkretną mocą obliczeniową. Ponadto w sklepach wyspecjalizowanych w sprzedaży sprzętu komputerowego firmy mają możliwość uzyskania bardziej elastycznych stawek cenowych, aniżeli w przypadku zakupu w sklepach sieciowych.

Nasze rozwiązania w praktyce