Finansista vs. informatyk

Kolejna faktura z działu IT za zakup serwerów spędza sen z powiek niejednemu szefowi finansów. Konieczność ponoszenia znaczących wydatków na inwestycje w infrastrukturę informatyczną nie tylko powoduje, że z konta znika jednorazowo spora suma, ale zostaje zakłócona płynność finansowa firmy. Czy zyskujący coraz większą popularność model chmury obliczeniowej pogodzi cele finansistów i informatyków? 

Upowszechnienie chmury obliczeniowej zapewniło zupełnie nowy sposób dostępu do bezpiecznej infrastruktury informatycznej, przekazując odpowiedzialność za jej utrzymanie wyspecjalizowanej firmie gromadzącej zasoby w strzeżonym centrum danych. Możliwość dostępu do nieograniczonych zasobów mocy obliczeniowej w dowolnym momencie i na wybrany okres sprawia, że firma nie musi ponosić znaczących wydatków na budowanie własnej infrastruktury i jej codzienną obsługę. Mówiąc językiem finansistów, wydatki przechodzą z kategorii inwestycji (CAPEX) na stałe opłaty miesięczne jako koszt operacyjny (OPEX).

Chmura się opłaca 

Podobnie jak nikt już nie korzysta z własnych generatorów prądotwórczych do zasilania i nie trzyma pieniędzy w sejfie tylko w banku, tak i zasoby informatyczne są dostępne za miesięczną opłatą i można z nich korzystać w dowolnym momencie. W przypadku usług infrastruktury dostarczanych z chmury Microsoft Azure, firma płaci tylko za wykorzystane zasoby. Jeśli korzystamy z maszyn wirtualnych lub aplikacji występuje naliczanie minutowe, a w przypadku usług magazynu jednostką rozliczeniową jest 1GB. W praktyce klienci optymalizują koszty dzięki możliwości skalowania takiej infrastruktury, np. wybrane aplikacje mogą być uruchamiane tylko w dni robocze w godzinach 8–17.

Model chmury obliczeniowej jest dobrą propozycją dla firm na wczesnym etapie rozwoju, które nie mogą pozwolić sobie na znaczące inwestycje na początku działalności. Jest to również świetna opcja dla dojrzałych organizacji, które chcą mieć błyskawiczny dostęp do mocy obliczeniowej bez konieczności rozpisywania przetargów na sprzęt, ponoszenia wydatków na energię i klimatyzację czy rekrutacji dodatkowych specjalistów i prowadzenia prac rozwojowych. Co więcej, jeśli projekt okaże się porażką, firma po prostu rezygnuje w dowolnym momencie z usługi, nie ponosząc kosztów utylizacji zakupionego sprzętu.

Spokojny sen w Selene 

Istniejąca na rynku od 1999 roku firma Selene zajmuje się sprzedażą produktów związanych z komfortem snu. Przedsiębiorstwo działa w całej Polsce, ma ponad 30 sklepów stacjonarnych, a także prowadzi własny sklep internetowy. Selene ma oddziały rozsiane po całym kraju, prowadząc sprzedaż detaliczną, korzysta z drukarek fiskalnych, potrzebuje więc optymalnej ochrony w postaci szyfrowanego, stabilnego i odpowiednio zabezpieczonego połączenia. Ponadto dynamicznie rozwijająca się firma potrzebuje w każdej chwili większej mocy obliczeniowej, dostępnej od zaraz.

Po szczegółowych analizach podjęto decyzję o wykorzystaniu infrastruktury Microsoft Azure, jako rozwiązania, które nie tylko zapewnia wymierne korzyści finansowe. Selene płaci tylko za wykorzystane zasoby, zyskując bezpieczeństwo, wysoką dostępność i skalowalność (możliwość w zależności od potrzeb rozbudowy systemów informatycznych). Dodatkowo, dzięki takiemu podejściu, dział IT firmy może skupić się na wspieraniu potrzeb biznesowych, a nie na czasochłonnej opiece nad infrastrukturą IT.

„Chłodna kalkulacja wszystkich kosztów zakupu i utrzymywania własnych serwerów, podwójnego łącza internetowego i kosztów pobocznych vs. komfort i bezpieczeństwo, jakie klient zyskał dzięki Azure, była pierwszym argumentem do wyboru platformy Azure”- dodaje Marcin Świerbel, Chief Technical Officer w Supremo.

Koszty zredukowane o 50% 

Z możliwości Azure korzysta również jeden z największych serwisów internetowych dla rodziców. Mamazone.pl potrzebował stabilnej infrastruktury serwerowej, która zapewni niezawodność działania, zabezpieczy przed przestojami i przyspieszy funkcjonowanie strony www. Najważniejszą korzyścią stało się obniżenie kosztów infrastruktury serwerowej.

Ze względu na specyficzną grupę odbiorców, oglądalność strony jest okresowa. W godzinach wieczornych ruch na stronie zdecydowanie wzrasta. Wynika to z charakterystyki głównych odbiorców serwisu Mamazone.pl – największa aktywność odnotowywana jest po ułożeniu dzieci do snu. Azure pozwala na dostosowanie mocy i pojemności serwerów w czasie rzeczywistym. Dzięki skalowalności kosztów serwerów w Azure, wydatki Mamazone.pl na serwery zmniejszyły się aż o 50%.

„Przeniesienie serwerów do chmury Azure pozwoliło zmniejszyć koszty utrzymania witryny o połowę. Wszystko dzięki temu, że w Azure płaci się za realną wykorzystaną moc, a nie za samą gotowość” – mówi Michał Jankowski, Technical Director w firmie JMMJ, która doradza portalowi w obsłudze procesów informatycznych.

Nasze rozwiązania w praktyce