Chmura przynosi wymierne korzyści

Czasy pracy biurowej od 9 do 17 powoli odchodzą do lamusa. Coraz więcej rodzimych przedsiębiorców inwestuje w nowy sprzęt, wprowadza nowoczesne rozwiązania, które pozwalają na kontakt z klientem lub odpisanie na e-maila także po godzinach pracy. Sekret tkwi nie tylko w zakupie urządzeń, ale w sposobie ich wykorzystania.

Jednym z największych wyzwań przed jakimi stoją firmy jest administracja i ochrona danych firmowych. Przechowywanie informacji na firmowym serwerze wiąże się ze znacznymi nakładami na infrastrukturę a także jej późniejszą administrację i zapewnienie bezpieczeństwa. Poza tym, pracownicy coraz częściej oczekują zdalnego dostępu do dokumentów firmowych, aby móc sprawniej realizować zadania także wtedy, kiedy nie są obecni w biurze. Z drugiej strony, coraz więcej firm, także tych małych i średnich, wprowadza politykę BYOD (ang. Bring Your Own Device), czyli korzystania w pracy z własnych urządzeń.

Dlaczego warto przenieść swoje dane do chmury? 

Decydując się na ten krok, przedsiębiorcy mogą liczyć m.in. na bezpieczny dostęp z dowolnego miejsca do formowych aplikacji i plików. Chmura Microsoft Azure dla przedsiębiorców z segmentu MŚP to:

  • BEZPIECZEŃSTWO: Bezpieczny dostęp do firmowych danych i aplikacji z dowolnego miejsca. Ma to szczególne znaczenie w przypadku, kiedy część zespołu pracuje poza biurem. Warto wtedy skorzystać z usługi bezpiecznego łączenia się z firmowymi zasobami informatycznymi – VPN (Virtual Private Network).
  • STAŁY DOSTĘP DO DANYCH: Microsoft Azure to stały backup oraz stosowanie mechanizmów zapewniających ciągłość pracy serwerów. Zaawansowane mechanizmy automatycznego tworzenia kopii zapasowych (zarówno plików, jak i konfiguracji całych serwerów) przeciwdziałają sytuacji awaryjnej, w której dane mogłyby zostać utracone.
  • SPRAWNE ZARZĄDZANIE: Dzięki chmurze można łatwo zarządzać zespołem, którego członkowie korzystają z danych firmowych oraz aplikacji. Z pomocą odpowiedniego oprogramowania można w łatwy sposób dodawać kolejnych użytkowników i zarządzać ich tożsamościami, hasłami i zakresem dostępu.
  • ROZWÓJ: Oszczędności, które mogą być przeznaczone na wzmacnianie kluczowych obszarów dla rozwoju spółki.

Konsultanci w chmurze 

Jedną z firm z sektora MŚP, która wdrożyła rozwiązania chmurowe dla usprawnienia procesów operacyjnych jest BHP Consulting. Właścicielom zależało na uniknięciu przestojów i awarii infrastruktury IT a także na usprawnieniu komunikacji wewnętrznej. Wdrażając usługę Office 365, firmie udało się nie tylko poprawić współpracę w ramach zespołu (m.in. dzięki poczcie oraz sieci społecznościowej Yammer), ale także m.in. umożliwić synchronizację kalendarzy, co z kolei pozwala znacznie efektywniej organizować pracę specjalistów BHP. Możliwość zarządzania personelem w oparciu o narzędzia cyfrowe ma szczególne znaczenie w przypadku rozproszonej geograficznie struktury (pracownicy spędzają więcej czasu w delegacjach, prowadząc szkolenia w różnych miastach Polski).

„Zdecydowana większość z blisko 40 naszych pracowników spędza niemal cały tydzień poza biurem, prowadząc szkolenia i warsztaty BHP. Dzięki chmurze oszczędzamy mnóstwo czasu i energii, które wcześniej pochłaniała nam koordynacja i organizacja pracy oraz komunikacja pomiędzy osobami zaangażowanymi w poszczególne projekty” – mówi Agnieszka Brykała, Właściciel firmy BHP Consulting.

Nasze rozwiązania w praktyce